Pojezierze Myśliborskie

O regionie

Potencjał turystyczny regionu tworzą rozległe kompleksy leśne, umożliwiające bezpośredni kontakt z przyrodą, oraz liczne jeziora. Odwiedzający region mogą skorzystać z oferty aktywnego wypoczynku nad wodą, w tym nurkowania, żeglarstwa i spływów kajakowych, którym sprzyjają zwłaszcza rzeki Myśla i Odra. Dla turystów pieszych przygotowano sieć kilkudziesięciu znakowanych szlaków. Ciekawą formą zwiedzania i poznawania okolic są też gry terenowe.

Bogata historia regionu sięga czasów wczesnego średniowiecza. W różnych okresach funkcjonowały tutaj zakony rycerskie, wśród nich templariusze, joannici i Krzyżacy, a także dominikanie i cystersi. Zakonnicy budowali zamki, klasztory i kościoły, z których część zachowała się do dziś. Obecnie służą one różnym celom, mieszczą się w nich instytucje kultury i urzędy.

O stowarzyszeniu

W skład Stowarzyszenia Lider Pojezierza wchodzi trzynaście gmin z czterech powiatów, gryfińskiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego oraz wszystkie gminy powiatu myśliborskiego. Razem tworzą one rozległy obszar o rozpiętości prawie 110 kilometrów, sięgający od Odry w Porzeczu na południowym zachodzie aż do granic z Pojezierzem Drawskim na północnym wschodzie. Obszar ten rozciaga się na terenie aż czterech mezoregoionów geograficznych o zróżnicowanej rzeźbie krajobrazu: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego i Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej.

 

Miejsca

Trasy